čištění2
Odstraňování bláta:
1)Začínáme vždy končetinami. Koni zvedneme nohu a směrem od patky dopředu zbavíme kopyto podestýlky nebo bahna. Nezapomínáme ani na zářez v podkově.
2)Zaschlé nečistoty(bláto) odstraníme nejsnáze hřeblem nebo kartáčem. S kartáčem pracujeme v přímých liniích, vždy ve směru srsti. Hřeblo je spíše tvrdší(hrubší), a proto jím nečistíme citlivé partie (např. na břiše), nebo místa méně ochlupená.
Použití kartáče:
1) Po odstranění hrubých nečistot můžeme navlhčeným kartáčem, navlečeným na ruce, dokončit očistu srsti a kůže koně. Začneme na krku. S kartáčem vykonáváme pohyby vždy ve směru srsti. na kartáč je třeba přitlačit, aby štětiny pronikly až na kůži koně. je to současně forma nenásilné masáže.
2) po důkladném očištění krku věnujeme pozornost hřívě. Opakovaně ji důkladně pročešeme, přičemž prsty rozmotáme případné smotky žíní.
3) Obdobným způsobem kartáčujeme i ostatní partie těla. Postupujeme vždy od hlavy směrem k ocasu. Při čištění citlivých míst(např. vnitřní horní části končetin nebo krajiny šourku) si raději stoupneme ke zvířeti bokem a dáváme pozor, aby nás kůň nekopl.
4) jakmile dokončíme jednu stranu těla, přejdeme pracovat na druhou. Tuto očistu provádíme ohleduplně, ale energicky.
5) gumové hřeblo použijeme k česání obličejových partií. Koně odvážeme a jednou rukou ho držíme na uzdě, zatímco druhou rukou jemně češeme srst. U klidných koní je možno sejmout i ohlávku a důkladně vyčistit i oblasti pod řemeny.
Odstraňování smotků:
Prsty pozorně rozpleteme všechny smotky. Poté žíně ocasu důkladně pročešeme kartáčem. Dáváme pozor, abychom přitom zbytečně nevytrhávali žíně. K tomuto účelu se nehodí příliš měkké ani tvrdé kartáče. Při kartáčování držíme jednou rukou ocas. Kartáčujeme ho krátkými pohyby, úsek po úseku. Začínáme vždy u kořene ocasu..
Čištění očí, nozder a podocasí:
Oči- Houba, kterou používáme musí být vlhká, ale ne mokrá, aby vytékající voda nepronikla koni do očí. Nikdy nevytíráme vnitřní stranu víček. Největší pozornost věnujeme koutku oka, které bývá nejvíce znečištěné.
Nozdry- Houbou nejdříve očistíme pysky, pak nozdry a nakonec i nos. Důkladně při tom otřeme všechny nečistoty.
Podocasí- K tomuto účelu použijeme jinou houbu, kterou šetrně očistíme řitní otvor a celou partii pod ocasem koně.
Česání hřívy:
Česáním urovnáme jednotlivé žíně. Používáme navlhčený kartáč, z něhož jsme odstranili přebytečnou vodu. Očistu zahájíme na hřebenu hřívy, a to vždy u kořínků. Žíně češeme směrem dolů.
Úprava ocasu:
Česání ocasu- Obdobně jako hřívu češeme i ocas koně. Používáme k tomu kartáč, který můžeme navlhčit. Zvýšenou pozornost věnujeme krátkým žíním, které se obvykle vlní. Vyčesaný ocas opatříme bandáží, aby se znovu neumazal.
Používání stájové utěrky:
K leštění srsti:
Slabě navlhčenou stájovou utěrku stočíme do plochého tvaru, mírně zahnutého tvaru. Vytíráním celého těla ve směru růstu srsti odstraníme poslední nečistoty a současně docílíme požadovaného lesku.
ČIŠTĚNÍ KOPYT OLEJEM- Tímto způsobem můžeme ošetřit jen jen dokonale čistá a suchá kopyta. I pak je účelné je ještě před natřením důkladně otřít utěrkou. Nikdy nepožíváme olej na zašpiněná kopyta, neboť nečistotu tím neodstraníme, ale pouze rozmažeme. Olejem natíráme celé kopyto směrem od patky ke korunce. Nanášíme poute slabou vrstvu oleje a řádně ji roztíráme. Tímto způsobem můžeme ošetřit i nášlapovou část kopyta, neboť tím na čas omezíme nalepování bláta či podestýlky.
ÚDRŽBA KARTÁČŮ-kartáče čistíme kovovým hřbílkem. Po čtyřech nebo pěti pročesání srsti přejedeme kartáčem po kovových lištách hřbílka. Rohem hřbílka ak opakovaně ťukneme ozem, aby vypadly nečistoty zachycené mezi lištami.( hřbílka se vyrábějí i ze deva a plastu, kovová však mají největší trvanlivost)