Koňské smysly
Sluch
Sluch mají koně výborný a vnímají veškeré zvuky na velkou vzdálenost. Je-li kůň soustředěný a zaposlouchaný, směřují obě uši dopředu, když ztratí zájem o původ zvuku, obě uši otočí dozadu. Právě proto, že výborně slyší, nemají koně rádi hluk a rámus - ve stáji se proto chováme tiše a klidně. Dostihové koně je třeba zvyknout na větší hlučnost, proto ve stáji bývá např.puštěné rádio. Staří chovatelé říkají, že "kůň mluví ušima" , proto si jich všímáme a podle jejich postavení reagujeme.
Koně mají napřímené uši, když
- jsou pozorní, zvědaví
- se seznamují s člověkem nebo zvířetem
- si prohlížejí neznámý předmět
- se soustředí na místo doskoku, ve fázi letu a při vlastním doskoku
Koně mají volně uši, když odpočívají, jsou spokojení.
Koně mají uši dozadu, když jsou podráždění či se chystají zaútočit.
Hmat
Kůže a svaly jsou na dotyk velmi citlivé, proto s mladými koňmi a hříbaty zacházíme citlivě a opatrně, aby si např. s čištěním nespojovali špatné zážitky. Zvýšenou opatrnost vyžadují veterinární zákroky, kování, ale také sedlání či postrojování. Při tréninku používáme na mladé koně jemné pomůcky a často chválíme pohlazením, poplácáním. Také přední nohy mají koně velmi citlivé, díky nim mohou ve tmě "zkoumat" terén, nohama si vyhrabávají v zimě potravu (cítí travnaté drny) apod. Citlivý je též horní pysk, porostlý hmatovými chlupy, kterým koně "prohmatávají" potravu, předměty i člověka! Jemnými doteky se mazlí klisna s hříbětem, popřípadě klisna s hřebcem.
Zrak
Oba smysly jsou u koní výborně vyvinuté, jsou citliví na nepříjemné pachy. proto musíme udržovat stáje v čistotě, jezdkyně by neměly ke koním přicházet navoněné. Volně žijící koně se pohybují proti větru, aby včas zachytili pach nepřítele a mohli utéct. Čich také koni napoví, zda je voda a potrava nezávadná - když jim "nevoní", odmítají ji. Vzájemný pach pomůže hříběti najít matku a naopak, je-li ve stádě nový kůň, musí se s ostatními nejprve očichat. Koně velice dobře vycítí i strach člověka (potíme se) a podle toho se zachovají…Také každou novou věc necháme koni očichat, seznámit se s ní. Koně ještě mají čichochuťový orgán (Jacobsonův), kterým zkoumají pach, který nasáli. Zdvihnou vysoko hlavu a ohrnou horní pysk - flémují. Hřebci tak analyzují vůně klisen, ochotných k páření či jiné zajímavé pachy.
Čich, chuť